Odabirom arhitektonskih dijela i protagonista autorica monografije, Borka Bobovec, opisuje vrijeme turbulentnog stvaranja novih država, novih odnosa između istoka i zapada, drugačijeg, snažnog i prodornog gospodarstva s jedne strane i siromaštva s druge, kao i vrijeme preispitivanja arhitektonskih teorija postavljenih u prvoj polovini stoljeća i ranije, vrijeme u kojem političke, ideološke i socijalne komponente igraju sve veću ulogu u razumijevanju i stvaranju nove arhitekture. Knjiga se može promatrati kao kritički prilog analizi kulturnog stvaralaštva, ali i kao moderator promjena koje pokreću djelovanje arhitekata.
Monografija je koncipirana u četiri poglavlja: Arhitekt – nositelj kulture društva, Redefiniranje vrijednosti, Nova generacija i Kraj dvadesetog stoljeća, kroz koja autorica na jednom mjestu donosi pregled najznačajnijih arhitektonskih djela projektiranih i izgrađenih od sredine do kraja dvadesetog stoljeća u Hrvatskoj. Bavljenje arhitekturom naslanja se na ukupni kontekst stvaralaštva druge polovine dvadesetog stoljeća, a kratki životopisi arhitekata uz fotografije iz doba stvaranja djela, približavanje su vremenu i odnosima koji su iza nas, a bitno su utjecali na društvo i stvaralaštvo u cjelini. Kroz ovakav kompleksan teorijsko-povijesni pregled monografija je dalekosežnog značaja kako na izravno djelovanje arhitekata, tako i kao prilog istraživanju i njegovanju bogatstva suvremene arhitekture.
Autoričin pristup kojim uspijeva u svakom trenutku ostaviti dojam originalne i svježe arhitektonske misli obogaćene stalnim i neizbježnim preplitanjem s drugim znanstvenim područjima, od povijesti i povijesti umjetnosti do sociologije i ekonomije, donosi znanstveni doprinos ne samo struci, već ukupnoj kulturnoj javnosti čiji je interes usmjeren na važnost izgrađenog prostora i njegove percepcije u suvremenom društvu.
Reviews
There are no reviews yet.