Knjiga svoj nastanak može zahvaliti ponajprije onim aktivistima i osobama u Židovskoj zajednici u Zagrebu koji su uspjeli sačuvati fotografije, plakate, dokumente i sjećanja na osobe i djela koje su pripadale toj, a svoj trag ostavili su u različitim umjetnostima, gospodarstvu, inovacijskim potezima i uopće napretku ne samo svoje zajednice nego ponajprije prostora u kojem su djelovali.
Posebno bogata je dokumentacija koja pripada razdoblju od nastanka fotografije do naših dana. Kako je u Drugom svjetskom ratu Holokaustom zagrebačka Židovska zajednica doslovno desetkovana (pred rat zajednica brojila 12.000 članova) to su mnogi portreti i kratki životopisi tek rijetka ostavština ljudi koji su zadužili zajednicu kojoj su pripadali i u kojoj su djelovali.
Riječ je o građi za povijest ili povijesti, o galeriji likova i građevina predstavljenih kroz kratke tekstualne opise, kao i dokumentima te drugoj arhivskoj građi sakupljenoj među mnogim vlasnicima a sačuvanoj u različita, mahom teška vremena. Ujedno, riječ je o projektu koji je uvijek moguće nastaviti novim dokumentima i novim spoznajama. Knjiga Židovski Zagreb u tom je smislu i pokušaj da se i druge potakne na slične donacije i prisjećanja o povijesti koja ne prestaje, koja se revitalizira i s pravom traži svoje mjesto u sadašnjosti. Stoga su autori ove knjige uvjereni kako njezinim pojavljivanjem mogu potaknuti dodatni angažman ne samo Židova i Zagrepčana u nastavku projekta.
Reviews
There are no reviews yet.