Ova knjiga, prvenstveno je namijenjena studentima tehničkih fakulteta na kojima se izučava geotehnička problematika. Knjiga je nastala sa ciljem da na logičan način objasni problematiku od teoretskih principa do prakse. Obimom je sveobuhvatna u zadovoljavanju zahtjeva studenata na dodiplomskim studijama.
U knjizi se nalazi 12 poglavlja. Prvo poglavlje opisuje istorijsku pozadinu, dok drugo opisuje procese nastajanja tla, sa mineraloškim sastavom. U trećem poglavlju opisuju se faze u tlu sa međuzavisnostima, indeksni pokazatelji tla, kao i klasifikacija tla. Četvrto i peto poglavlje opisuju problematiku vezanu za postojanje vode u tlu i njenim uticajem na naponska stanja tla. Povećanje napona u masi tla uslijed opterećenja nanešenih na površini opisano je u šestom poglavlju, sa metodama njihovog određivanja. Deformacione karakteristike tla, načini njegovog određivanja, sa postupcima proračuna slijeganja tla, obrađeno je u poglavlju sedam. Osmom poglavlje opisuje čvrstoću tla, ao i postupke određivanja parametara smičuće čvrstoće tla. Prvih osam poglavlja obezbeđuje neophodne alate za računanje kompresibilnosti i karakterističnih čvrstoća tla.
Deveto poglavlje bavi se metodama za dobijanje uzoraka tla na terenu, za laboratorijska ispitivanja, kao i određivanjem parametara direktno korišćenjem terenskih tekstova. Problematika uticaja pritiska tla na potporne konstrukcije opisana je u desetom poglavlju. Jedanaesto poglavlje opisuje metode definisanja nosivosti tla u različitim uslovima. Stabilnost kosina bilo prirodnih ili onih formiranih ljudskom djelatnošću, opisuje završno dvanaesto poglavlje.
[iz predgovora]
Reviews
There are no reviews yet.