PREDGOVOR
Nagli priraštaj stanovništva, industrijska revolucija, urbanizacija, intenzivna poljoprivreda, razvoj turizma i druge tekovine razvoja društva ovise o sve većim potrebama za osiguranjem pitke vode, a samim time se javlja proizvodnja otpadnih voda, koje izazivaju zagađenje podzemnih i površinskih voda. Ispuštanjem otpadnih voda sve se više i više povećava zagađenje prirodnih resursa pitke vode. Zalihe čiste vode progresivno se smanjuju, što imperativno nameće potrebu zaštite vode, uključujući prečišćavanje otpadnih voda prije ispuštanja u vodna tijela, bude jedan od prioritetnih zadataka u svijetu. Postavimo li ciljeve zaštite okoliša i zaštite voda nisko, vjerujući da će se “sve” samo srediti, ugrozićemo zalihe vode za piće, a time dovesti u pitanje opstanak života na Zemlji.
Projektovanje i građenje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda izučava se kroz programe obrazovanja građevinskih inžinjera hidrotehničara na Univerzitetu u Sarajevu – Građevinskom fakultetu već desetljećima. Oblast prečišćavanja otpadnih voda izuzetno je složena i zahtijeva multidisciplinarni pristup od ispitivanja otpadnih voda, izbora tehnologije za prečišćavanje otpadnih voda, projektiranja i gradnje postrojenja uz izbor potrebne prateće opreme. Tako se prilikom izbora adekvatnih tehnoloških procesa prečišćavanja otpadnih voda, a zatim projektiranja, građenja i puštanja u pogon ostvaruje suradnja građevinskih inženjera sa stručnjacima iz raznih domena, kao što su biolozi, hemičari, tehnolozi, elektro i mašinski inženjeri i dr.
Na Građevinskom fakultetu u Sarajevu već više od 40 godina izučavaju se procesi prečišćavanja otpadnih voda i način projektiranja uredaja za prečišćavanje otpadnih voda. Ideja za pisanje knjige proistekla je iz potrebe da se materijali za predavanja i iskustvo pretoče u udžbenik, prvenstveno namijenjen studentima građevinarstva, usmjerenja hidrotehnike i okolišnog inženjerstva. Također, sadržaj bi trebao biti koristan u praksi, jer literatura novijeg datuma iz ove oblasti nije zastupljena na tržištu BiH, a postojeća ne obuhvaća nove trendove u prečišćavanju otpadnih voda.
Knjiga započinje uvodnim poglavljem u kojem se govori o ciljevima i značaju prečišćavanja otpadnih voda, hidrološkom ciklusu vode te o osnovnim zahtjevima koje moraju ispunjavati pravilno projektovane građevine postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda (PPOV). Slijede osnovni pojmovi o otpadnim vodama, količine i sastav otpadnih voda, te parametri i metodologija ispitivanja otpadnih voda. Treće poglavlje je najvećim dijelom posvećeno zagađenju i osobinama zagađivača, te podijeli otpadnih voda.
Četvrto poglavlje je posvećeno procesima prečišćavanja otpadnih voda i pristupu kod izbora tehnologije. U petom poglavlju daje se pregled procesa preliminarnog i primarnog tretmana, a fizikalno-kemijski procesi opisani su u šestom poglavlju. Od sedmog do jedanaestog poglavlja opisuju se biološki postupci prečišćavanja. U jedanaestom poglavlju detaljno je izloženo prečišćavanje sa uvođenjem membranskih procesa za otpadne vode, što je sigurno novost u literaturi u BiH, a slijedi poglavlje o dezinfekciji otpadnih voda. Posebno su obrađene nekonvencionalne tehnologije, kao interesantna rješenja za manje uredaje, a u četvrtom poglavlju prikazane su osnove hidruličkog proračuna postrojenja. Petnaesto poglavlje sadrži pregled metoda obrade muljeva sa postrojenjima za prečišćavanje otpadnih voda. Modeliranje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda obrađeno je u šesnaestom poglavlju i daje čitaocu opcije da nastavi istraživanje procesa modeliranja prečišćavanja primjenom aktualnih softvera. Završnim poglavljem u knjizi posebno se istaknuo značaj monitoringa i održavanja PPOV, što se vrlo često zanemaruje u praksi.
Zahvaljujem se cijenjenim recenzentima prof. dr. Suvadi Šuvalija i doc. dr. Almi Džubur na sugestijama i korisnim komentarima, koji su pretočeni u materijal za knjigu. Ovom prilikom želim da spomenem svoje profesore/mentore koji su nesebično dijelili svoje znanje iz oblasti prečišćavanja otpadnih voda pri izradi mog diplomskog i magistarskog rada, te doktorske teze: prof. dr. Mirku Popoviću, dipl. inž. rub. teh., prof. dr. Dinku Tuhtaru, dipl. inž. rub. teh., prof. dr. Jure Margeti, dipl. inž. građ. te time dodatno utjecali na moju posvećenost ovoj tematici. Također, želim da se zahvalim kolegicama i kolegama sa kojima sarađujem već dugi niz godina u ovoj oblasti, na njihovim savjetima vezanim za materijal koji sam pripremala za knjigu.
Posebno se zahvaljujem svojoj obitelji na velikom strpljenju i podršci. Nadam se da će knjiga olakšati studentima usvajanje gradiva iz ove oblasti, a inženjerima pomoći u rješavanju problema prečišćavanja otpadnih voda, te da će doprinijeti podizanju svijesti o značaju postavljanja visokih ciljeva u zaštiti vodnih resursa u BiH.
Sarajevo, juli 2022.
Autorica
Amra Serdarević
Recenzije
Još nema recenzija.